Чому плачуть вікна
Вікно є невід’ємною частиною нашого побутового повсякдення. Воно не тільки освітлює наші кімнати, а й захищає від зовнішніх негативних впливів: шуму, дорожньої пилюки, вітру, дощу, холоду тощо. З давніх-давен вікна були переважно дерев’яними, з розвитком науки і техніки розвивалась і віконна галузь. Сьогодні на «ринку» вікна представлені не тільки з дерева, а й з металу (алюмінієві), з ПВХ (металопластикові) та різних комбінацій цих матеріалів.
Найбільш популярними, в плані ціна-якість, зараз є вікна з ПВХ (полівінілхлориду) в народі так звані металопластикові вікна. Завдяки спеціальним модифікаторам та добавкам ПВХ є не крихким та жорстким матеріалом. Його статистичні характеристики дозволяють виготовляти якісні екологічно чисті металопластикові вікна, які витримують температури від -50°С до +80°С, котрі можуть прослужити до 50 років, при правильній експлуатації. Тож більшість покупців, при виборі нових чи заміні старих вікон, віддають перевагу металопластиковим вікнам.
Людина часто спостерігає ситуацією, що на вікнах з’являється конденсат, вікна починають «плакати». Це є природнім явищем, якого не слід лякатися і вважати це дефектом вікна.
То чому ж вікна «плачуть»?
Металопластикові вікна є герметичним виробом на відміну від старих дерев’яних, у яких були природні шпари, через котрі проходила надлишкова волога і навіть при щільно закритих стулках через них могло дути. Сучасні ПХВ конструкції обладнані кількома контурами резинових ущільнювачів та фурнітурою, що забезпечує ідеальне прилягання стулок до рами вікна, і запобігає будь-яким протягам, на відміну від старих вікон. Тож у холодну пору року волога може конденсуватися на поверхні склопакетів металопластикових вікон у середині приміщення.
Звідки ж береться конденсат?
Вода (хімічна формула Н2О) складається з однакових молекул. Вода може перебувати у газоподібному (водяна пара), рідкому та твердому (лід) станах. Ці стани різняться між собою міцністю та рухливістю молекул води. На поверхні води, що межує з повітрям, окремі молекули відриваються від поверхні води і утворюють водяну пару невидиму для людського ока. Тож у повітрі, яке межує з поверхнею води, міститься вода у газоподібному стані у вигляді пари. По аналогічній схемі молекули переходять з газоподібного стану і рідкий. Це все супроводжується двома процесами конденсацією і випаровуванням. Випаровування – це процес, коли за одиницю часу з рідкого в газоподібний стан перейде більше молекул, ніж навпаки. Відповідно кількість води зменшується. Конденсація – зворотній процес, коли за одиницю часу з газоподібного стану у рідний перейде більша кількість молекул – кількість води збільшується. Коли умови між випаровуванням і конденсацією рівні (з рідкого в газоподібний стан переходить стільки ж молекул, скільки навпаки) після того, як повітря в приміщенні увібрало максимально можливу кількість вологи – таке повітря стає насичене водяною парою. Кількість пари, яку може прийняти повітря залежить від температури в приміщенні. Чим вище температура – тим вища межа насичення. Повітря (наприклад в об’ємі кімнати) приймає молекули води до моменту досягнення своєї межі насичення. Повітря, насичене водою, має вологість 100%, менше 100% — повітря вважається ненасиченим. Вміст води у ненасиченому повітрі прийнято називати відносною вологістю повітря. При температурі в 20°С межа насичення повітря вологою становить 17,3 г/м3 води, а при 0°С насиченість настає при 4,8г/м3 води. Температура, при якій повітря, що вже має певну початкову температуру і відносну вологість, більше не може поглинати вологу називається точкою роси. Станом на сьогодні розроблені так звані графіки та таблиці «Точки роси», з допомогою яких можна визначити, при якій вологості повітря на поверхні скла вікна у приміщенні посне випадати конденсат.
До прикладу, якщо температура повітря складає 20°С, а вологість 50% — це означає, що в повітрі міститься 50% від максимальної кількості води, яка може там знаходитись. Якщо температура повітря опуститься до 9,2°С, то його відносна вологість збільшиться до 100%, повітря буде насичене вологістю максимально. Подальше охолодження повітря призведе до появи конденсату, оскільки повітря буде вже не в змозі утримувати в собі воду. Цю вологу слід виводити на зовні за допомогою провітрювання приміщення, як наслідок вологе і тепле повітря, що виводиться з приміщення, замінить свіже, сухе і холодне повітря з вулиці. Отже провітрювання – це процес обміну повітря на межі кімната-вулиця з певною втратою тепла. Ці теплові втрати можна звести до мінімуму завдяки короткотерміновому провітрюванню з повністю відкритими вікнами (наприклад, взимку на 5-10 хв. повністю відкрите вікно забезпечить максимальний обмін повітря при мінімальних теплових втратах).
Існує цілий ряд факторів та джерел підвищеної вологості у квартирі, а саме:
- відсутність нормальної природної вентиляції, яка має бути зроблена у квартирі ще на етапі її проектування та будівництва,
- підвищена вологість, яка надходить з ванної кімнати,
- наявність великої кількості квітів у приміщенні (відповідно і природні процеси фотосинтезу, які проходять у рослинах),
- приготування їжі на кухні (це також підвищені паро-термічні процеси, пов’язані з надмірним виділенням тепла та вологи),
- перекривання жалюзі чи шторами потоків теплого повітря від батарей та радіаторів до вікон,
- слід не забувати, що при диханні людина теж виділяє певну кількість вологи разом з подихом і чим більша кількість людей в одному приміщенні, тим більше виділяється і накопичується вологи при поганій вентиляції кімнат.
Причиною запотівання пластикових вікон виступає надмірна вологість, якщо зменшити її рівень в приміщенні, то утворення конденсату припиниться.
Вам не доведеться боротися з надмірною вологістю у квартирі, якщо дотримуватись ряду простих правил:
- не затуляйте (особливо в опалювальний сезон) щільними шторами радіатор чи батареї опалення,
- не встановлюйте надто широкі підвіконня, які теж перешкоджають доступу теплого повітря від батареї до вікна,
- створіть здоровий мікроклімат у Вашій кімнаті, регулярно провітрюйте її особливо перед сном і зранку,
- перевірте справність центральної вентиляції приміщення,
- ставте вікна у режим провітрювання на кухні під час приготування їжі,
- встановіть та використовуйте над газовою плитою кухонну витяжку,
- у ванні кімнаті встановіть вентилятор на повітряно-витяжну вентиляційну шахту.
Кваліфіковані працівники компанії «Viknaroff» ще на етапі замовлення допоможуть вам підібрати саме таке вікно, яке допоможе Вам почуватись комфортно у Вашій квартирі. Вікна будуть спроектовані і виготовлені з врахуванням усіх Ваших побажань та дотриманням усіх необхідних будівельних норм. На етапі заміру, наш замірних зможе надати Вам фахову пораду щодо конфігурації вікна та вказати на можливі наявні недоліки мікроклімату кімнат і як їх усунути, для подальшого комфортного користування вмонтованих ПВХ вікон. Спеціалізована бригада монтажників проведе «теплий» монтаж ПВХ вікон, що забезпечить якісне та технологічно-вірне прилягання віконних рам до віконних проємів приміщень.
Вікна компанії «Viknaroff» можуть бути укомплектовані як одним з кількох варіантів мікровентиляції, що забезпечується якісною фурнітурою відомих європейських виробників, так і спеціальними провітрюючими системами, що автоматично та позитивно впливатимуть на мікроклімат у приміщенні і запобігатимуть утворенню конденсату.
Ми хочемо забезпечити Вас якісними вікнами, які створять комфорт і затишок у Вашому домі і жодних згадок про конденсат.